Araç Giydirme


Televizyon, Radyo, Gazete, Dergi, Billboardlar, Tabelalar, Yönlendirme Levhaları, Totemler, El ilanları, v.s. bu reklamların hepsinin yeri farklıdır. Ancak Araç üzerindeki Reklam sizinde taktir edeceğiniz gibi sürekli Gezer ve farklı farklı yerlerde reklamınızı tanıtır. Bu reklamın en etkili ve en ucuz yöntemlerinden bir tanesidir. Firma Araçları olup Araç Reklamı yaptırmayanların sayısı gün geçtikçe azalmaktadır.


 

Araç Giydirme İçin Yasal İzinler


Araç Giydirme ( Araç üstü reklam ) Araç Kaplama işlemini yaptırmak istiyorsanız öncesinden Yasal izin almanız gerekmektedir. Bu izin nereden ve nasıl alınıyor tek tek anlatalım. Öncelikle Araç Kaplama ( Araç üstü reklam ) işleminizi sanal ortamda yani Bilgisayar ortamında tasarlatmanız gerekmektedir. Aracınızın üzerine uygulamayı düşündüğünüz logonuzu, iletişim bilgilerinizi, ürün resimlerinizi, sloganlarınızı v.s. gibi görsellerinizi Araç Giydirme ( Araç üstü reklam ) Araç Kaplama işinde profesyonel bir firmaya bilgisayar ortamında uygulattırmalısınız. A4 ( Dosya kağıdı ) üzerine renkli çıktı aldıktan sonra, Bağlı bulunduğunuz İlçenin Belediyesine gidip Reklam vergisini yatırmalısınız. Ödeyeceğiniz bu vergi bir yıllık olup her yıl tekrardan ödemeniz gerekmektedir. Belediye'ye ödeyeceğiniz vergi Aracınızın üzerine uyguladığınız reklamın m2 si kadardır. Örneğin Aracınızın sadece kapılarına firma logosunu uygulamak istiyorsunuz kapı üzerine 50cm. x 30cm. ölçüsünde bir logo uyguladığımızı düşünelim, iki kapı olduğundan dolayı toplamda 0,3m2 yi kaplamaktadır. m2 sinin 15YTL olduğunu varsayarsanız ( bu vergiler her belediyede farklılık gösterecektir) 4,5YTL ödeyeceksiniz demektir. Belediyelerde m2 altı işler genelde 1m2 gibi kabul edilip öyle vergilendirilir. Araç Giydirme, Kaplama ( Araç üstü reklam ) işinin hakkını verip komple giydirme yaparsanız, örneğin 17m2 lik bir araç giydirdiniz, 17m2 x 15YTL den : 255YTL Belediye' ye vergi ödemiş olacaksınız. Bu sırada Renkli çıktıyı almamızdaki sebep Araç Giydirme ve Araç Kaplama ( Araç üstü reklam ) işleminin ne kadarında reklam bulunduğunun ispatı olacak olmasıdır. Bu renkli çıktıyı sizden hem belediye hem de araç muayene istasyonu isteyecektir.Ödediğiniz vergiye istinaden aldığınız makbuzu dosyanıza yerleştiriniz. Bu evrakların hepsi sizden istenecektir. Dosyanızda hem Renkli çıktınız hemde Belediyeden almış olduğunuz ödendi makbuzu bulunmaktadır.
Araçınızın Reklam giydirilmiş Renkli çıktısını Araç Muayene istasyonuna götürüp bir görevliye göstermeniz ve bu çalışmanın yasaya uygun olup olmadığını öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

 

 


İletisim


Copyright © 2011 Çiğli Ozalit
Dijital Baskı Merkezi - Cigliozalit.com